Darmowy kredyt na święta? Skorzystaj z karty kredytowej i oszczędzaj

Kredyty konsumpcyjne i pozabankowe pożyczki gotówkowe to dwa zdecydowanie najpopularniejsze produkty finansowe, z których każdego roku Polacy finansują święta Bożego Narodzenia. Zdaniem bankowców godną alternatywą dla tych rozwiązań okazują się tradycyjne karty kredytowe. Czy rzeczywiście? Sprawdziliśmy to.

karta mastercard

fot. flickr.com | aut. Yuri Samoilov

Kredyt na święta: przegląd po produktach finansowych

Kredyt i pożyczka gotówkowa tylko, jeśli nie masz czasu

Pożyczki gotówkowe to łatwo dostępne produkty finansowe, które pozwalają na pokrycie dowolnych potrzeb konsumpcyjnych. Banki i firmy pożyczkowe narzucają swoim klientom:

  • ściśle określony harmonogram spłaty,
  • maksymalny okres finansowania,
  • wysokość comiesięcznych kosztów związanych z obsługą długu.

W zależności od oferty oraz samego pożyczkodawcy (instytucja finansowa lub pozabankowa firma pożyczkowa) klient musi liczyć się także z dodatkowymi kosztami operacyjnymi, a w tym m.in. zabezpieczeniem kredytu pod postacią polisy ubezpieczeniowej.

Jeśli kredyt gotówkowy będzie miał wartość powyżej 10-20 tys. złotych (zależy też od samej zdolności kredytowej klienta), kredytobiorca powinien liczyć się, że zostanie zmuszony do wypisania weksla in blanco lub zastawienie zobowiązania np. ruchomością.

Dla kogo kredyt gotówkowy na święta?

Kredyty gotówkowe są dobrym rozwiązanie tylko dla tych osób, które potrzebują gotówki od zaraz, ale spodziewają się np. wypłaty wynagrodzenia w najbliższym terminie tak, aby móc jak najszybciej odciążyć swój portfel wysokimi odsetkami.

Osoby, które są zdecydowane na ten rodzaj finansowania świąt bożonarodzeniowych powinny szukać wsparcia w tych instytucjach lub firmach, gdzie wypracowały sobie jakąkolwiek historię kredytową. To dobry sposób na negocjowanie warunków i pozyskanie finansowania na nieco lepszych warunkach niż u konkurencji.

Karta kredytowa to darmowy kredyt nawet na 60 dni

Dobrą alternatywą dla tradycyjnych kredytów i pożyczek gotówkowych są karty kredytowe. Możliwość wykorzystania 40-, a nawet 60-dniowego okresu bezodsetkowego może być pomocny przy finansowaniu świątecznych zakupów.

Dwa miesiące bezpłatnego kredytowania to korzystne rozwiązanie dla osób, które dysponują nieco większą zdolnością kredytową, ale jednocześnie zależy im na ograniczeniu kosztów organizacji Bożego Narodzenia do maksimum.

Po 60 dniach oprocentowanie równie pożyczce lub wyższe

Po 60-dniowym okresie bezodsetkowym poziom oprocentowania długu może być już znaczącym obciążeniem dla domowego portfela, tj. porównywalnie do pożyczek gotówkowych i kredytów konsumpcyjnych, dlatego kart kredytowych nie polecamy do zadłużenia się na dłużej niż 2-3 miesiące.

Karty kredytowe niosą ze sobą także pewne ryzyko, jeśli chodzi o harmonogram spłat, a w zasadzie jego brak. Zadłużenie wynikające z plastikowej karty można spłacać w dowolny sposób – kwoty, ani maksymalny okres finansowania nie jest tutaj ściśle określony przez bank. Dla osób, które nie czują się zbyt zdyscyplinowane może rodzić to pewne komplikacje finansowe, a w skrajnych wypadkach prowadzić do spirali kredytowej.

Co do zasady – karta kredytowa to rozwiązanie polecane przede wszystkim tym osobom, które wykazują regularne dochody i są w stanie pokryć dług z 1 lub 2 najbliższych wypłat z tytułu pracy.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy