Hipoteki stoją w miejscu. Banki szukają zysków w pożyczkach gotówkowych

Od I kw. 2014r. sektor bankowy wydaje się regularnie zwiększać akcje pożyczek gotówkowych. Przedstawiciele instytucji finansowych przekonują, że to odpowiedź na nadal słabnącą sprzedaż kredytów hipotecznych.

pożyczki gotówkowe

fot. flickr.com | aut. Gabriel

Mimo że w ciągu ostatnich kilku miesięcy jesteśmy świadkami rosnącego Produktu Krajowego Brutto, zyski sektora finansowego w Polsce stoją w miejscu. Przypomnijmy, że chociaż w 2013r. mieliśmy do czynienia z kolejną falą kryzysu, wiele banków wskazało na rekordowy poziom dochodów, teraz trend wyraźnie odwrócił się.

Przedstawiciele instytucji finansowych zdecydowali się na zmianę strategii; do tej pory kredyty hipoteczne dawały satysfakcjonujący poziom zysków, przy umiarkowanym poziomie ryzyka. Okazuje się, że zainteresowanie nimi ze strony klientów jest niższe od oczekiwań; wzrostu sprzedaży nie podniósł także program rządowych dopłat „Mieszkanie dla Młodych”.

Zysk sektora bankowego niższy o blisko 3%

Dane udostępnione przez KNF udowadniają, że w pierwszych trzech miesiącach 2014r., sektor bankowy w Polsce odnotował niespełna 3-procentowy spadek dochodów w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku.

W połowie 2013r. banki mogły pochwalić się rekordowymi wynikami, co wynikało przede wszystkim z wyjątkowo dobrej koniunktury sektora obligacji skarbowych, wyraźnego ograniczenia poziomu zatrudnienia i redukcji złych kredytów.

Teraz, dynamika zysków instytucji finansowych rozczarowuje; zdaniem analityków, banki już teraz starają się wpłynąć na poziom dochodów, uruchamiając kolejne akcje kredytowe. Przynajmniej na razie, wyniki są mało satysfakcjonujące – w pierwszych trzech miesiącach dochody banków z tytułu oprocentowania zadłużenia klienckiego były o przeszło 8% niższe niż w tym samym czasie rok wcześniej. Analitycy wyjaśniają, że w tym zakresie, to oczywiste, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej Sukcesywnie obniżała stopy procentowe.

Rosnącymi dochodami mogą pochwalić się tylko nieliczne banki. Na razie wiadomo o zaskakująco dobrych wynikach mBanku, BZ WBK oraz Banku Millenium – wzrost odpowiednio o 4%, 20% i 30%.

Ruszają pierwsze akcje kredytów konsumpcyjnych

Bankowcy spodziewają się odwrócenia mało optymistycznego trendu ze względu na wzmożone kampanie reklamowe, promujące pożyczki gotówkowe. Finansowanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych Polaków ma być źródłem wyższych dochodów, ze względu na wyraźną poprawę danych makroekonomicznych (co za tym idzie, bardziej stabilna sytuacja na rynku pracy, lepsze wynagrodzenia), wzrost zainteresowania tymi produktami rośnie.

Wyraźny wzrost sprzedaży kredytów konsumpcyjnych widać już teraz, miesiąc temu wartość tego segmentu sięgnęła niespełna 110 miliardów złotych, a to wynik jakiego nie spodziewali się analitycy (ten segment produktowy rośnie w tempie 5% w skali rok do roku).

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy