Jak pożyczyć pieniądze mając na karku komornika?

Bywa, że przesadne ociąganie się ze spłatą swoich zobowiązań wobec banku znajduje swój finał u komornika. Problemy zaczynają się nawarstwiać – co zrobić w wypadku, gdy nadal brakuje nam gotówki i potrzebna jest kolejna pożyczka?

100 złotych

flickr.com – autor: rosipaw

Zwyczajowo – egzekucja komornicza dotyka osób, które mają długotrwały problem z regulowaniem bieżących zobowiązań w ustalonym terminie. Niestety jest to naturalny proces w przypadku przeterminowanego zadłużenia, z którego niewiele ludzi zdaje sobie sprawę.

Kiedy dochodzi już do rozprawy sądowej i komornik zajmuje część pensji, w teorii powinien zostawić tyle, aby starczyło na przetrwanie do kolejnego miesiąca. W praktyce może się jednak okazać, że pozostała część wypłaty jest tak niewielka, że konieczny jest dodatkowy zastrzyk gotówki.

W takiej sytuacji część zadłużonych zwraca się do banku o pożyczkę lub kredyt. Jednak zazwyczaj instytucja finansowa odrzuca wnioski osób na których ciąży wyrok komorniczy. W takich wypadkach pozostaje poszukać alternatywnych źródeł pozyskania wsparcia finansowego.

Pożyczki pozabankowe łatwiejsze do uzyskania

W 2014r. ustawodawca zaostrzył przepisy dotyczące pożyczania pieniędzy z banku. Nie chodzi tutaj tylko o popularne kredyty hipoteczne, ale też kredyty gotówkowe przyznawane na dowód. Pożyczanie pieniędzy z banku stało się więc bardziej skomplikowane i wymagające od przyszłego kredytobiorcy.

Oznacza to, że zanim instytucja finansowa udzieli zobowiązania, pożyczkobiorca jest rzetelnie i skrupulatnie sprawdzany. W związku z tym coś takiego jak wyrok komorniczy nie umknie uwadze bankowców. To częsta przyczyna odrzucania wniosków kredytowych. Warto więc w momencie otrzymania decyzji sądu odpuścić sobie banki, to tylko strata czasu. Lepszym pomysłem jest próba uzyskania pieniędzy w instytucji pozabankowej.

Pożyczka bez BIK i bez zaświadczenia o zarobkach

Firmy pożyczkowe oraz inne podobne instytucje nie są objęte prawem bankowym w związku z tym mogą udzielać pożyczek praktycznie komu chcą. Zazwyczaj nie szukają informacji w BIK i nie zadają dodatkowych pytań. Jeżeli według nich dochód jest wystarczający udzielą wsparcia gotówkowego.

Wiele osób obawia się zaciągania kredytów poza bankiem i dość niesłusznie. Duża konkurencja na rynku usług finansowych sprawia, że oferta firm nie odbiega zbytnio od innych instytucji finansowych. Oznacza to, że pożyczki pozabankowe mogą być tak samo atrakcyjne jak te z banku.

Wybór pożyczki nie jest taki trudny

Przed podpisaniem umowy pożyczkowej z firmą, warto zapoznać się z ofertą podobnych firm. Te produkty finansowe nie są regulowane przez prawo bankowe więc można znaleźć wiele ofert mniej lub bardziej atrakcyjnych.

Niestety wśród firm pożyczkowych funkcjonują też podmioty, które nie działają rzetelnie i starają się wyłudzić pieniądze od pożyczkobiorców. W takich wypadkach lepiej wziąć mniej korzystne zobowiązanie w instytucji, która działa wiele lat i ma dobrą opinię niż w firmie nowo powstałej na rynku.

Zanim podpisze się umowę pożyczkową koniecznie, trzeba dokładnie przeczytać regulamin oraz treść podpisywanego dokumentu. Najważniejsze to sprawdzić oprocentowanie i kwotę jaka jest udzielana. Nieuczciwe firmy starają się zarobić na niewiedzy klientów więc dopisują dodatkowe zero lub przesuwają przecinek. Jeżeli więc znajdziesz taki błąd w swojej umowie to lepiej udaj się po pożyczkę do innej firmy.

Pożyczka od rodziny oraz najbliższych

Często swojej trudnej sytuacji wstydzimy się przed najbliższym otoczeniem. Jednak to wsparcie rodziny i najbliższych może okazać się najtańszą formą pomocy. Według ustawy pożyczka w przeciwieństwie do kredytu nie musi być udzielana na procent.

Oznacza to, że najbliżsi nie muszą żądać dodatkowych opłat za wsparcie finansowe. Bywa jednak, że rodzina nie ma dostatecznych środków na wsparcie. Na tym etapie każdy szuka pomocy w innych miejscach. Prawdopodobnie pierwszą myślą wielu osób jest bank. Jeżeli tam nie otrzymają wsparcia, swoje poszukiwania kierują w stronę firm pożyczkowych.

Firmy pożyczkowe są rzetelnym partnerem na rynku

Wbrew pozorom pożyczki pozabankowe nie są takie straszne, jak próbują nakreślać to polskie media branżowe. Badania udowadniają, że podobna liczba osób ma problem ze spłatą zadłużenia z kredytu bankowego i z pożyczki od firmy pozabankowej. Zawsze przy podpisywaniu tego typu umów należy zachować szczególną ostrożność. Zanim dojdzie do podpisania dokumentacji z instytucją finansową wskazane jest przynajmniej kilkukrotnie zapoznać się z regulaminem lub oddać tekst do analizy prawniczej.

Przed wybraniem konkretnej oferty warto porównać kilka produktów finansowych nie tylko pod względem oprocentowania, ale też czasu spłaty. Zazwyczaj zobowiązania brane na dłuższy czas są droższe o tych krótkoterminowych, mimo tego że mają niższą ratę. Warto więc przeliczyć wszystkie dodatkowe koszta przed podpisaniem umowy.

W przypadku, gdy mimo egzekucji komorniczej pieniędzy z wypłaty jest dość, nie ma się czym martwić. Kiedy budżet wyraźnie się kurczy, nie warto podejmować decyzji pod wpływem chwili. Najlepiej przeanalizować swoją sytuację finansową tak, aby nie wziąć zbyt dużego zobowiązania, które stanie się dodatkowym ciężarem dla domowego budżetu.

1 komentarz »

  1. 1

    maranzano, 12/03/2014 06:08

    witam
    a na pit nie sprawdzaja tez wKRD?????

  • Partnerzy