Jak wyjść z pętli zadłużenia – krok po kroku

Konsumpcyjny tryb życia sprawia oraz łatwość w uzyskaniu kredytów sprawia, że coraz więcej osób wpada w swoistą spiralę długów. Kiedy pętla zaciska się wokół portfela, wiele osób nagle zdaje sobie sprawę, że utraciły kontrolę nad własnymi finansami.

Jak wyjść z pętli zadłużenia

flickr.com | autor: tenloginbedziewolny

Zazwyczaj pętla zadłużenia zaczyna się niewinnie, choćby od kredytu hipotecznego. Osoba która ma dobrą sytuację materialną kupuje mieszkanie. Bywa, że w ciągu lat zmienia lub traci intratną pracę, zaczyna więc lewarować bieżące koszty utrzymania pożyczkami oraz kredytami gotówkowymi, aby utrzymać wypracowany do tej pory standard życia.

Wszystko wydaje się być w porządku, o ile klientowi banku uda się wrócić na wyższy pułap finansowy i ten zaczyna spłacać swoje zobowiązania. Bywa, że zobowiązania przerastają budżet i pojawiają się pierwsze problemy. W takich wypadkach nieodzownym wydaje się konieczność zaciągnięcia kolejnego kredytu, aby spłacić bieżące raty i jakoś przetrać od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. To dopiero początek groźnej pętli zadłużenia, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Konieczne jest uświadomienie sobie problemu

Wiele osób korzystając z kilku kart kredytowych, czy też zaciągając kolejną pożyczkę gotówką przez dłuższy okres czasu nie uświadamia sobie problemu takiego postępowania. Obecnie nie planuje się wydatków, a zaspokaja bieżące potrzeby.

Społeczna akceptacja „życia na kredyt” sprawiła, że takie postępowanie stało się swoistym standardem. Jednak te odroczone w czasie zobowiązania kiedyś trzeba będzie spłacić, a im szybciej tym lepiej.

Pierwszym symptomem, który świadczy o możliwości popadnięcia w spiralę zadłużenia jest brak kontroli nad wydatkami. Z chwilą kiedy pieniądze z wypłaty kończą się w pierwszym lub drugim tygodniu to niewątpliwie znak, że coś jest nie w porządku. W takim wypadku warto przeliczyć swoje miesięczne wydatki. Może okazać się, że kupione zostały rzeczy przypadkowe lub niepotrzebne. Osoby, które przez długi czas żyły na wyższym poziomie mają poważny problem z dopasowaniem aktualnej sytuacji finansowej do rzeczywistości. Analiza budżetu pozwoli im nie tylko ustalić nowe standardy wydatkowania pieniędzy, ale też pozwoli wyeliminować niepotrzebne koszty.

Odkręcanie z pętli zadłużenia nie jest łatwe

Wpaść w spiralę zadłużenia można bardzo szybko, jednak wyjść z niej nie jest już tak łatwo. Nieczęsto zdarza się, że zadłużona osoba dostaje nagły przypływ gotówki, którym z łatwością spłaci zobowiązania. Na ogół jednak musi zredukować wydatki i nauczyć się trudnej sztuki oszczędzania. Nie chodzi oto, aby w przypadku gdy brakuje gotówki wziąć kolejne zobowiązanie, ale by zagospodarować te kwoty, którymi się dysponuje.

Warto na początku miesiąca przygotować listę potrzebnych zakupów oraz wydatków, na które trzeba poświęcić zarobione pieniądze. Można też szukać małych oszczędności, jak dokręcanie kranu czy też kupić o parę złoty tańszy od ulubionego. W skali jednorazowych zakupów to niewiele, ale miesięcznie pozwoli to oszczędzić nawet od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Koniecznie trzeba zamienić też kartę kredytową na debetową, z której korzystanie nie pociąga za sobą wysokiej prowizji od transakcji.

Lista zobowiązań uświadamia poziom zadłużenia

Poza określeniem niezbędnych wydatków, warto również przygotować listę bieżących zobowiązań. Ma ona zawierać wszystkie dotychczasowe pożyczki oraz kredyty, włącznie z kartą kredytową. Pozwoli to nie tylko uświadomić bieżący poziom zadłużenia, ale może sprawić o ile dana kwota przewyższa możliwości finansowe.

Należy też sprawdzić, które zobowiązania regulowane są terminowe, a które generują niepotrzebne odsetki. W przypadku opóźnień ze spłatą koniecznie trzeba skontaktować się z bankiem. Do banku można napisać pismo o obniżenie rat lub wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Należy to zrobić zanim instytucja finansowa sama zainteresuje się zaległościami. W takich wypadkach zazwyczaj stosowna informacja trafia do Biura Informacji Kredytowej i wpływa negatywnie na historię kredytową. Najgorsze co można zrobić, to ukrywanie się z taką sytuacją, a zwłaszcza pomijanie kolejnych ponagleń ze strony przedstawicieli banku. Z chwilą kiedy instytucja finansowa rozpoczyna działania w celu odzyskania pożyczonych środków klient sam stawia się na przegranej pozycji. Natomiast dobra wola zwykle skutkuje uzyskaniem potrzebnych ulg i udogodnień.

Dyscyplina finansowa pozwoli wyjść z zadłużenia

Osoby, które wpadły już w pętle zadłużenia potrzebują dużej samodyscypliny w sferze wydatków, aby z niej ostatecznie wyjść. Koniecznym wydaje się określenie bieżących potrzeb oraz planowanie wydatków w aplikacji lub zeszycie. Eksperci przekonują, że regularnie prowadzona ewidencja przychodów i rozchodów domowego budżetu jest niezbędna do rozpoznania problemu i oszczędzenia na tych kategoriach produktów i usług o najniższym priorytecie.

Warto sprawdzić również, które produkty finansowe są niezbędne, a które zobowiązania można regulować na bieżąco niewielkimi kwotami.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy