Jakie informacje przechowuje BIK? Sprawdź, czy wiesz o wszystkim

Zdecydowaną większość informacji kredytowych o swoich potencjalnych i aktualnych klientach, banki uzyskują z Biura Informacji Kredytowej. To jedna z wiodących ogólnopolskich baz danych, która zawiera w sobie kompletne dane na temat tego, jakie kredyty spłacali bądź spłacają osoby fizyczne, a także jak wyglądała dotychczasowa współpraca z instytucjami finansowymi.

Biuro Informacji Kredytowej

fotografia: www.bik.pl

Rekomendacje, czas spłaty i wysokość kredytu – do takich danych dotrze bank

W Biurze Informacji Kredytowych przechowywane są wszystkie informacje na temat kredytów konsumenckich – dot. kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz zobowiązań, wynikających z tytułu kart kredytowych oraz kilku innych produktów.

Zanim bank zdecyduje się na udzielenie finansowania potencjalnemu klientowi, pracownicy skorzystają z bazy BIK w celu weryfikacji danych oraz oszacowania jego zdolności kredytowej (w BIK zawarte są nie tylko dane na temat wysokości i rodzaju kredytu, ale i tego, czy dotychczasowe kredyty były spłacone w terminie i bez większych opóźnień ratalnych w trakcie trwania umowy).

Jak sprawdzić swoje wpisy w BIK?

Klienci indywidualni mogą skorzystać z BIK także w celu weryfikacji swoich wpisów. To ważne, aby upewnić się, że żaden z dotychczasowych banków nie zapomniał dokonać np. odpowiedniego wpisu aktualizacyjnego potwierdzając, że kredytobiorca spłacił w całości swój kredyt. Chociaż takie okoliczności bywają dziś rzadkością, to nie można wykluczyć tego z całą pewnością.

Dostęp do baz danych Biura Informacji Kredytowej można uzyskać za pośrednictwem bankowości elektronicznej (uwaga: dotyczy to tylko wybranych instytucji finansowych, a w tym m.in. banku PKO BP oraz Inteligo) lub za pośrednictwem oficjalnej strony bik.pl.

Zainteresowani mogą wybrać spośród kont płatnych i bezpłatnych.

Konto bezpłatne BIK

BIK udostępnia swoim klientom indywidualnym rachunek testowy, w ramach którego użytkownik może bezpłatnie wygenerować dwa raporty – pierwszy to tradycyjny odpis z historii kredytowej, drugi to tzw. BIK Pass, czyli dokument, który potwierdza odpowiednią wiarygodność finansową (wykorzystywane przez banki przy ocenie zdolności kredytowej klienta).

Konto płatne BIK

W ramach konta płatnego (na dzień 06.08.2014r. 79 zł brutto), klienci mogą wygenerować w sumie dwanaście raportów o historii kredytowej oraz trzy potwierdzenia typu BIK Pass.

Z BIK dowiesz się, jaki bank podglądał twoją historię kredytową

Poza podstawowymi danymi na temat przebiegu dotychczasowej współpracy z bankami, wysokości zobowiązań, terminów spłat, w Biurze Informacji Kredytowej klient ma wgląd także w informacje, kiedy i jaka instytucja finansowa sprawdzała jego zdolność kredytową oraz tego, jak BIK wycenia status kredytobiorcy.

BIK posługuje się swoją wewnętrzną skalą rekomendacji w skali od 1 do 5 (statystyczny polski kredytobiorca może pochwalić się 4 gwiazdkami w skali BIK).

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy