Kredyt gotówkowy – nie taki diabeł straszny, ale tkwi w szczegółach

W dzisiejszych czasach pieniądze to nie problem. Kilkanaście lat temu zdobycie ekstra gotówki było nie lada wyzwaniem, momentami nawet graniczyło z cudem. Do banku po pożyczkę gotówkową udawaliśmy się w ostateczności

Wizja spędzenia kilkadziesiąt minut w kolejce do okienka, następne pół dnia zmarnowane na ustalanie zdolności kredytowej, niemiła i opryskliwa pani Jadzia w okienku itp. Przed złożeniem zamaszystego podpisu na wniosku kredytowym zawsze okazywało się, że Pani Jadzia z banku zapomniała wspomnieć o konieczności przedstawienia zaświadczenia o dochodach, weksla in blanco, poręczenia spłaty kredytu przez współmałżonka, co najmniej trzech żyrantów itp. W konsekwencji klient ubiegający się o przyznanie kredytu gotówkowego w wysokości dwukrotnej miesięcznej pensji dozorcy, sfrustrowany piętrzącymi się formalnościami mówił ostatecznie: pani Jadziu damy se spokój z tym kredytem.

Stan na dzień dzisiejszy nieco się różni od opisanego powyżej. Gotówka jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, bez dochodów, bez zaświadczeń, bez wychodzenia z domu. Mało tego wszystkie banki oraz instytucje parabankowe nie dość, że udzielają z łatwością kredytów to dają nam w prezencie smart fony, notebooki, telewizory, laptopy itp. I wszystko to, co sugestywnie ułatwiać nam będzie zaciąganie kolejnych kredytów w przyszłości. Kredyty gotówkowe sprzedają się prawie tak samo jak pączki w Tłusty Czwartek, jedno i drugie szkodliwe i ciężkostrawne. Podmioty udzielające kredytów, tudzież pożyczek gotówkowych nie interesuje nawet cel, na jaki powierzają środki finansowe klientom. Czy kupujesz drugi zestaw do depilacji woskowej, czy bilet na EURO 2012, to naprawdę nieistotne?  Ważne, że kredyt bierzesz, cała reszta jest nieistotna, nie liczy się.

Zastanawiające jest tylko czy taka zmiana w procesie udzielania kredytu jest korzystna. Jeśli korzystna to dla kogo i dlaczego? Dla klientów, którzy nie muszą zbytnio starać się, aby wypaść dobrze na wizji lokalnej z oceny zdolności kredytowej, czy dla instytucji kredytowych, które utrzymują się z wysoce odpłatnego pożyczania klientom środków finansowych? Abstrahując od naszych prywatnych opinii stwierdzamy, iż nie nam to oceniać.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zaciągnięcia kredytu gotówkowego warto byłoby jednak poświęcić chwilę czasu na przebrnięcie przez masową ofertę przeróżnych kredytów oferowanych przez przeróżne podmioty. O ile kredyty zjadają nasze pensje i zwiększają frustrację, o tyle na rynku istnieją oferty naprawdę korzystnych kredytów, których zbliżający się termin płatności raty niekoniecznie musi spędzać nam sen z powiek. Tylko, które kredyty to te właściwe? Jak je wybrać?

Po pierwsze radzilibyśmy odrzucić wszelkie niepowtarzalne okazje pożyczek gotówkowych typu kredyty momentówki, pożyczki chwileczki, gotówka  sekundówka itp. Tego typu oferty pochodzą najczęściej od jednostek gospodarczych niebędących bankami, które może i bardzo chciałyby być bankami, jednakże polskie ustawodawstwo im na to nie zezwala. Swoją drogą to jedno z niewielu rozwiązań legislacyjnych w Polsce, które zasługuje na miano dobrego. Nie w tym jednak rzecz, wszelkie parabankowe jednostki z reguły łatwiej udzielają pożyczek niż banki, jednakże dużo droższym kosztem.

Pozostają zatem kredyty gotówkowe w bankach. Tutaj niestety sprawa wyboru również nie okazuje się  najłatwiejsza. Przy założeniu, iż na terenie Rzeczypospolitej obecnie funkcjonuje ponad 700 Monetarnych Instytucji Finansowych (czyli banki, banki spółdzielcze, SKOK-i) kwestia wyboru najlepszego kredytu gotówkowego wydaje się nieco utrudniona.

W tym momencie wkraczamy – my, tworząc ranking kredytów gotówkowych. Przebrnęliśmy przez, jakże fascynujące tabele prowizji i opłat banków, regulaminy świadczenia usług, dodaliśmy nieco subiektywnych ocen w kwestii jakości obsługi oraz ergonomii interfejsu użytkownika platform obsługi klienta poszczególnych banków i stworzyliśmy ten oto ranking kredytów gotówkowych.

Przed przystąpieniem do oceny optymalnego wyboru konkretnego kredytu gotówkowego należy postawić pewne założenia, które pozwolą na porównanie kilku ofert kredytowych.

Po pierwsze zakładamy rzecz oczywistą, nadeszła chwila w naszym życiu, iż musimy zaciągnąć kredyt. Jesteśmy osobami fizycznymi i jako takie osoby udajemy się do banku po kredyt, który zamierzamy przeznaczyć na określony cel prywatny tudzież osobisty. To ważne, gdyż banki klasyfikują nas wtedy jako klientów indywidualnych. Przewidujemy, że na sfinansowanie naszego marzenia (dla banku celu kredytowego) niezbędna nam będzie gotówka w wysokości 20 000 zł. Ponieważ nie chcemy zbytnio odczuć ciężaru spłaty raty kredytowej, oczekujemy rozłożenia spłaty kwoty kredytu na okres co najmniej dwóch lat. Wertując strony internetowe poszczególnych banków natrafiliśmy na trzy oferty, które w kolejności prezentowanej poniżej warte są bliższego poznania.

Przed zapoznaniem się z wynikami naszych prac musimy wspomnieć, iż obliczenia poczynione przez nasz zespól mają charakter czysto teoretyczny i zostały dokonane na podstawie informacji dostępnych na vortalach poszczególnych podmiotów. Niestety banki nie podają szczegółowego oprocentowania kredytów, a jedynie haczyki zbioru domkniętego. Czyli wyliczone przez nas miesięczne raty kredytu oraz oprocentowanie rzeczywiste stanowią swoiste przedziały między minimalnymi a maksymalnymi wielkościami. Banki dość sprytnie zaznaczają, iż wysokość prowizji, oprocentowania oraz ubezpieczenia kredytu zalezą od wnioskowanej kwoty kredytu, okresu spłaty, zdolności kredytowej etc. Zachęcamy zatem do nawiązania dialogu na zasadach twardych negocjacji z obsługą placówek, w celu wywalczenia najbardziej korzystnej indywidualnej oferty produktowej. Zawsze można postraszyć dyrektora placówki bankowej groźbą udania się  do konkurencji.


Kredy gotówkowy w Lukas Banku

Wnioskowana kwota: 20000 zł
Okres kredytowania : 24 miesiące

Plusy:

możliwość wyboru daty spłaty rat,
możliwość poprawy oceny zdolności kredytowej poprzez zaangażowanie współmałżonka,
zadziwiająco miła obsługa klienta.

Minusy:

ubezpieczenie na wypadek śmierci lub trwałej  niezdolności do pracy jest obowiązkowe, stawka jest zależna od parametrów kredytu.


sprawdź  szczegółową  ofertę >>

od do
Oprocentowanie nominalne 6.99 % 16,99 %
Prowizja 2,5 % 2,5 %
Oprocentowanie rzeczywiste 9,93 % 21,47 %
Rata kredytu 922,5 zł 1032,34 zł

 

 Kredy gotówkowy w PKO Bank Polski
Wnioskowana kwota: 20000 zł
Okres kredytowania : 24 miesiąc

Plusy:

możliwość karencji w spłacie kredytu nawet do 3 miesięcy,

przejrzysta strona internetowa.

Minusy:
Kredyt wymaga zabezpieczenia, którym może być:

-poręczenie osoby trzeciej
-zastaw rejestrowy
-podanie się egzekucji
-weksel.

Pakiet ubezpieczeń płatne 0,35% od udzielonej kwoty kredytu miesięcznie obejmuje:
– ubezpieczenie od trwałej niezdolność do pracy
– ubezpieczenie na życie.

sprawdź  szczegółową  ofertę >>

od do
Oprocentowanie nominalne 13,65 % 19,99 %
Prowizja 4 % 5 %
Oprocentowanie rzeczywiste 19,36 % 28,57 %
Rata kredytu 1 011,67 zł 1 103,59 zł

 


Kredy gotówkowy w Alior Bank
Wnioskowana kwota: 20000 zł
Okres kredytowania : 24 miesiąc

Plusy:

możliwość karencji w spłacie kredytu nawet do 3 miesięcy (przy pewnych założeniach niestety).

Minusy:

nieubezpieczenie kredytu wiąże się ze znaczącym podniesieniem kosztów kredytu.

od do
Oprocentowanie nominalne 10 % 21 %
Prowizja 2 % 5 %
Oprocentowanie rzeczywiste 12,71 % 29,87 %
Rata kredytu 948,11 zł 1 116,92 zł

Plusy:

ümożliwość wyboru daty spłaty rat,

ümożliwość poprawy oceny zdolności kredytowej poprzez zaangażowanie współmałżonka,

üzadziwiająco miła obsługa klienta.

Minusy:

üubezpieczenie na wypadek śmierci lub trwałej niezdolności do pracy jest obowiązkowe, stawka jest zależna od parametrów kredytu.

 

 

 

 

 

 

Wnioskowana kwota: 20000 zł Okres kredytowania : 24 miesiące

Oprocentowanie nominalne

6.99 %

16,99 %

Prowizja

2,5 %

2,5 %

Oprocentowanie rzeczywiste

9,93 %

21,47 %

Rata kredytu

922,5 zł

1032,34 zł

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy