Kredyt studencki. Dla kogo i na jakich warunkach?

Kredyty studenckie są najtańszymi produktami bankowymi, z których młody student może sfinansować swoje bieżące potrzeby mieszkalne, żywieniowe i naukowe. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

student

fot. flickr.com | aut. Theen Moy

Dziś przyglądamy się, jakie warunki musi spełnić młody człowiek, aby móc starać się o kredyt studencki i po jakim czasie od uzyskania dyplomu będzie musiał wnieść pierwszą ratę.

Pierwsze kredyty studenckie pojawiły się w końcu lat 90.

belka

Przypomnijmy, że pierwsze kredyty studenckie zostały prowadzone przez MEN w 98r. Resort ocenił, że w ten sposób pomoże młodym, mniej zamożnym Polakom w realizacji ich potrzeb edukacyjnych.

Nie każdy może skorzystać z kredytu studenckiego

belka

Z kredytu studenckiego nie skorzysta każdy młody student. To przywilej zarezerwowany dla osób, które nie skończyły 25. roku życia * i pod warunkiem, że znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Resort edukacji określa każdego roku, jaki jest maksymalny dochód na 1 członka rodzin, który uprawnia do starania się o preferencyjny kredyt (rok do roku poziom jest wyższy).

* O kredyt można starać się nie później niż do skończenia 25. roku życia, ale finansowanie może obejmować cały cykl edukacyjny, tj. maksymalnie 6 lat studiów I i II stopnia oraz 4 lata studiów III stopnia.

Student jest zobowiązany do złożenia odpowiedniej dokumentacji, a dopiero po ich akceptacji może podpisać stosowną umowę z bankiem.

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, o kredyt studencki mogą ubiegać się zarówno osoby, które uzyskały status studenta w szkołach publicznych, jak i prywatnych i to niezależnie od trybu w jakim kontynuują edukację (tryb zaoczny lub dzienny).

Kredyt studencki może być udzielony na studia I, II i /lub III stopnia – odpowiednio licencjat/inżynier, magister, doktor.

Nawet 30 tys. złotych w ciągu całego cyklu edukacyjnego

belka

Biorąc pod uwagę, że każdego miesiąca studentowi wypłacana jest transza w wysokości od 400 do 600 złotych, a okres finansowania może wynosić od 4 do 6 lat (III stopień studiów oraz II i I), żak może liczyć na kwotę łączną o wartości 20 do 30 tys. złotych za cały okres edukacji.

Wysokość kredytu zależy od warunków finansowych studenta oraz deklaracji złożonej we wniosku kredytowym.

Jak uzyskać kredyt finansowy?

belka

1Złóż wypełniony wniosek kredytowy w banku do 15 listopada 2015r. Określ swoją sytuację materialną, określ zabezpieczenie kredu oraz okres finansowania. Formalności nie odkładaj w czasie, im szybciej się do tego zabierzesz, tym większa szansa na powodzenie.

 

2Czekaj na decyzję banku do 15 lutego 2016r. W razie odrzucenia wniosku ze względów innych niż kluczowe (dotyczy sytuacji materialnej rodziny, wieku studenta), masz niespełna 2 tygodnie na korektę dokumentacji i złożenie wniosku w innej instytucji finansowej.

 

Jeśli nie dysponujesz satysfakcjonującą zdolnością kredytową, skorzystaj ze wsparcia ARiMR lub BGK.

W jakim banku starać się o finansowanie kredytu?

belka

Oferty banków, które przystąpiły do programu resortu edukacji i udzielają kredytów studenckich są podobne pod względem merytorycznym i kosztowym.

Wysokość oprocentowania niezależnie od banu to 1,20 stopy redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego, brak tzw. opłaty startowej za uruchomienie finansowania i do 1% miesięcznej prowizji od kredytu *.

tabela kredytu studenckiego

* Zgodnie z aktualnymi tabelami opłat i prowizji banków na dzień publikacji.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy