Mieszkanie dla Młodych w 2015r. Resort infrastruktury podał listę zmian

Resort infrastruktury podał już oficjalną listę zmian do państwowego projektu Mieszkanie dla Młodych. Z początkiem 2015r. Polacy będą mogli liczyć nie tylko na większe dopłaty do kredytów hipotecznych, ale i starać się o mieszkania pochodzące nie tylko z rynku pierwotnego.

mieszkanie dla młodych

fot. flickr.com | aut. Moyan Brenn

Z informacji podanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadza szereg zmian do MdM, które mają wzmocnić poziom oddziaływania rządowych dopłat do kredytów i skuteczniej ułatwić usamodzielnienie się młodym Polakom do 35. roku życia.

MdM już nie tylko na mieszkania z rynku pierwotnego

W ramach programu państwowych dopłat Mieszkanie dla Młodych młodzi Polacy do 35. roku życia będą mogli starać się już nie tylko lokalu z rynku pierwotnego, ale i mieszkania które powstały jako efekt adaptacji już istniejącej nieruchomości, tj. w wyniku tzw. rewitalizacji.

W ocenie MIR – planowana zmiana poszerzy zakres dostępności do dopłat MdM szczególnie, że tego typu mieszkania mają na ogół nieco niższą cenę rynkową wobec tych oferowanych przez polskich deweloperów.

Uwaga: zmiany w MdM nie zostały jeszcze potwierdzone; MIR przygotował projekt zmian, który ma trafić pod obrady rządu jeszcze w grudniu tego roku.

Większe wsparcie dopłatami dla rodzin wielodzietnych

Największe zmiany w MdM zaproponowane przez MIR obejmują same dopłaty. W 2015r. na większe wsparcie mogą liczyć rodziny, które mają dwoje, troje lub więcej dzieci:

  • liczba dzieci: 2 | wzrost dopłat z 15 do 20%,
  • liczba dzieci: 3 lub więcej | wzrost dopłat z 15 do 30%.

Ostatnia grupa osób zostanie objęta preferencyjnymi warunkami doboru nieruchomości; rodzice z trójką potomstwa mogą wybierać między mieszkaniami o powierzchni nawet przeszło 65 metrów kwadratowych (wartość dopłaty będzie obejmowała jednak tylko pierwsze 65 metrów kwadratowych).

MIR zawarło w swoim projekcie nowelizacyjnym ustawę i pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, że osoby opiekujące się trójką dzieci będą mogły starać się o kredytowanie nieruchomości nawet jeśli są lub w przeszłości byli właścicielami domu lub mieszkania (nie osób samotnych, małżeństw, a także rodzin z 1 lub 2 dzieci).

W ocenie przedstawicieli resortu infrastruktury to posunięcie ma ułatwić młodym Polakom poprawę swojej dotychczasowej sytuacji mieszkaniowej; tego typu rozwiązanie było sugerowane MIR już wiele miesięcy temu – szczególnie przez środowisko finansowe, które podkreślało, że tylko około 3% rodzin z trójką dzieci skorzystało do tej pory z dopłat MdM (3% całego portfela MdM).

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy