Odwrócony kredyt hipoteczny już jest. Czy wiesz o nim wszystko?

Pomysł na wprowadzenie odwróconych kredytów hipotecznych przewijał się przez polską scenę polityczną od wielu lat. Ustawodawca doszedł w końcu do kompromisu i dwa miesiące temu projekt ustawy zaproponowany przez resort finansów został zaakceptowany ostatecznie przez Sejm i Senat.

karty kredytowe

fot. flickr.com | aut. Sean MacEntee

W życie wchodzi odwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny został zaakceptowany w połowie września 2014r., tj. niespełna trzy miesiące temu. Rozwiązanie przygotowane przez Mateusza Szczurka – nowego ministra finansów pozwala osobom w podeszłym wieku na pozyskanie finansowania pod zastaw nieruchomości. To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które są właścicielami domu lub mieszkania, a ich świadczenia społeczne, np. z tytułu emerytury lub renty są niewystarczające do godnego życia.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest produktem, który będzie* oferowany wyłącznie przez instytucje finansowe. To zabezpieczenie stworzone z myślą o tych osobach, które mogłyby obawiać się manipulacji ze strony nieuczciwych, prywatnych podmiotów.

* Formalnie ustawa już obowiązuje, ale do tej pory żaden z banków nie zdecydował się jeszcze na przygotowanie oferty.

Do kilkuset złotych miesięcznie z dużego mieszkania

Instytucje finansowe pracują nad pierwszymi ofertami odwróconych kredytów hipotecznych, ale już dzisiaj analitycy oceniają, że w zależności od wieku klienta oraz wartości nieruchomości, którą zdecyduje się „użyczyć” bankowi – miesięczne świadczenie będzie wynosiło nie więcej niż kilkaset złotych.

Bartosz Turek – przedstawiciel Lion’s Banku w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawą ocenił, że właściciel mieszkania o wartości 400,000 złotych będzie mógł liczyć najwyżej na 600-złotowe świadczenie. Wyższe otrzymają prawdopodobnie mężczyźni – niższe kobiety (w oparciu o średnią życia w Polsce).

Dowiedzieliśmy się, że z odwróconych kredytów hipotecznych będą mogli skorzystać także współwłaściciele nieruchomości, ale na razie nie znamy szczegółów.

Zainteresowani tymi produktami będą mogli dokonać wyboru między dwoma formami wypłaty kredytu:

  • wypłata jednorazowa,
  • stałe świadczenie miesięczne zgodnie z regulaminem i aż do śmierci kredytobiorcy.

Odwrócony kredyt nie znosi przywilejów spadkowych

Z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego rodzina nie traci przywileju spadkowego. Na etapie podpisywania dokumentacji klient deklaruje z kim bank powinien skontaktować się po jego śmierci.

Nieruchomość może zostać wykupiona przez rodzinę przez 1 rok od wydania ogłoszenia lub bezpośredniego kontaktu z rodziną. W obowiązku spadkobierców będzie uregulowanie różnicy między wartością domu lub mieszkania, a tym co zostało wypłacone – wtedy bank przeniesie prawa na spadkobierców.

Jeśli jednak rodzina nie będzie chciała wejść we własność nieruchomości, bank wyznaczy rzeczoznawcę, który oszacuje wartość domu lub mieszkania i wypłaci rodzinie nadwyżkę finansową.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy