Polacy chętnie sięgają po pożyczki gotówkowe, ale firmy powoli przegotują się na cięcie

Wiele osób, zwłaszcza tych ze złą historią kredytową w BIK czy BIG, szuka możliwości pożyczenia gotówki poza systemem bankowym. Firmy pożyczkowe dotychczas chętnie pożyczały sumy pieniędzy nawet osobom bez pracy. Dziś eksperci oceniają, że czas powszechnie dostępnego finansowania potrzeb konsumpcyjnych dobiegł końca.

50 złotych

fot. flickr.com | aut. Chris RubberDragon

Pożyczki gotówkowe to jeden z częściej wybieranych przez przeciętnych konsumentów produkt finansowy. Jak pokazują dane statystyczne zaprezentowane na Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, w 2013 roku firmy pożyczkowe działające w sektorze pozabankowym udzieliły pożyczek o łącznej wartości aż 2,7 miliarda złotych. W porównaniu do 2012 roku, to wzrost rzędu 20 procent. Oznacza to, że w ubiegłym roku, aż 1/5 Polaków więcej zdecydowała się zaciągnąć zobowiązanie w firmie pożyczkowej.

Szykują się obostrzenia dla firm pożyczkowych

Niestety raport prezentuje jedynie dane pochodzące od 12 firm zrzeszonych w KPF oraz wyniki największej firmy na rynku, czyli Providenta. Nie można więc odnieść wyników tych analiz do sytuacji na całym rynku firm pożyczkowych. Natomiast te dane są dość wartościowe, gdyż żadna inna firma nie podjęła się monitorowania tego rynku.

Korzystna passa dla firm pożyczkowych może skończyć się w najbliższym czasie. Rząd przygotowuje bowiem projekt regulacji przepisów ustawy i zaostrzający kontrolę nad rynkiem pożyczek poza bankowych. Przepisy mają przede wszystkim chronić konsumentów przed nadmiernym zadłużaniem się w kilku miejscach. Natomiast dla firm pożyczkowych oznacza to straty związane z nałożeniem większych obostrzeń i mniejszą liczą udzielonych pożyczek finansowych.

W rządzie pojawił się też pomysł wprowadzenia rejestru firm pożyczkowych. Podobne rozwiązanie jest już zresztą wprowadzone w branży turystycznej.

W ten sposób, klient mógłby łatwiej i szybciej sprawdzić wiarygodność firmy. Jeżeli istniałby taki rejestr pożyczkodawca miałby pewność, że firma z którą współpracuje nie oszuka go. Można byłoby też obserwować, którzy pożyczkodawcy działają zgodnie z prawem, a którzy zniknęli z rejestru.

Klienci chętniej korzystają z usług banku

Wprowadzenie takiego spisu przedsiębiorstw działających w branży pożyczek gotówkowych pozwoliłby również poznać dogłębnie rynek. Jeżeli oczywiści zakładany jest wariant pochodzący z Wielkiej Brytanii, czy Niemiec, gdzie takie firmy muszą składać okresowe raporty na temat swojej działalności.

Mimo to że pożyczki finansowe łatwiej jest uzyskać w firmach działających w sektorze pozabankowym, to i tak większość klientów stara się o dofinansowanie udzielane w banku. Jak widać w raporcie KPF w zeszłym roku banki udzieliły pożyczek na sumę ponad 131 mld zł, natomiast firmy tylko na około 3 mld złotych.

Może to oznaczać, że klienci czują się pewniej pożyczając od instytucji finansowej, która podlega pod regulację ustawy bankowej. W pożyczce udzielanej przez firmy oprocentowanie nie jest niczym ograniczone, natomiast banki nie mogą żądać więcej niż czterokrotność stopy redyskontowej ustalanej przez NBP. Pożyczki gotówkowe mimo planowanych zmian w przepisach są nadal bardzo popularną formą wspierania budżetu domowego.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy