Pożyczki gotówkowe coraz tańsze. Oprocentowanie nadal maleje

Koszty obsługi pożyczek konsumpcyjnych maleją, a trend ten może utrzymywać się także w dłuższej perspektywie. Zdaniem analityków, to efekt rosnącej konkurencji wśród banków, które notują wyraźny spadek dochodów z tytułu sprzedaży hipotek i starają się wyrównać straty kredytami na krótki termin.

polska złotówka

fot. flickr.com | aut. Zakwitnij!pl Ejdzej & Iric

Nowe oferty kredytowe ING i BNP Paribas Bank Polska

Osoby, które planują zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie remontu, zakupu samochodu lub innych potrzeb konsumpcyjnych mają powody do zadowolenia. Pożyczki gotówkowe stają się coraz tańsze, z regularne obniżki oprocentowania można dostrzec już w zasadzie w całym sektorze bankowym.

Tańsze kredyty proponują m.in. ING Bank Śląski oraz BNP Paribas Bank Polska; ten drugi ma w swojej ofercie pożyczkę z oprocentowaniem na poziomie niespełna 7%. Zdaniem przedstawicieli BNP Paribas, bank proponuje znacznie lepsze warunki niż jeszcze do tej pory, ponieważ to właśnie kredyty na krótki termin należą do kluczowych produktów grupy.

Atrakcyjną propozycją wydaje się oferta kredytowa ING, który chociaż proponuje swoim oprocentowanie wyższe od BNP o 0,4 pkt. proc., to nadal plasuje się w ścisłej czołówce.

Wiemy już, dlaczego pożyczki gotówkowe są coraz tańsze

Zdaniem ekonomistów, korzystne warunki proponowane klientom detalicznym to wynik kilku czynników rynkowych. Zdecydowana obniżka poziomu oprocentowania spowodowana jest przez wyraźny zastój na rynku sprzedaży kredytów hipotecznych. Paradoksalnie, także program „Mieszkanie dla Młodych” nie spowodowało nagłego wzrostu zainteresowania tymi produktami. Z tego też powodu, wiele instytucji finansowych oceniło, że zwiększy inwestycje w oferty kredytów konsumpcyjnych, ponieważ to z tego segmentu uzyskują najwyższe zyski.

Wiele wskazuje także, że banki coraz chętniej rozszerzają oferty kredytów na krótki termin ze względu na wyższe prawdopodobieństwo terminowej spłaty zobowiązań klienckich. Potwierdzeniem znacznie słabszego portfela hipotecznego może być skala sprzedaży hipotek do spółek windykacyjnych. Tylko na początku 2014r. firma Kruk zdecydowała się przejąć zobowiązania Getin Noble Banki o wartości 710 milionów złotych.

Dane makroekonomiczne stymulują banki do rozszerzania ofert

Stopniowa poprawa sytuacji na krajowym rynku pracy, wyraźny wzrost gospodarczy i wyższa stabilizacja w sektorze przedsiębiorstw, stymuluje banki do aktualizowania swoich ofert kredytowych, ponieważ tego też oczekują klienci. Warto podkreślić, że jeszcze w tym samym okresie rok temu, przeciętne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych było wyższe niż 14%, dziś sięga niespełna 12,4% i może nadal maleć.

Z informacji podanych przez DGP wynika, że chociaż instytucje niechętnie dzielą się informacjami na temat planowanych obniżek kosztów obsługi kredytów, to przynajmniej kilka z nich oceniły, że chcą rozszerzyć swoją akcję sprzedaży pożyczek gotówkowych znacznie szybciej. Na razie wiadomo, że mBank spodziewa się wzrostu zainteresowania tego typu produktami o ok. 20% w porównaniu do tego samego okresu z roku 2013r. Wzrostu spodziewają się także: Bank Millenium oraz Credit Agricole.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy