Problem ze spłatą długu z karty kredytowej? Negocjuj z bankiem

Karty kredytowe to źródło szybkiego i wygodnego w obsłudze długu, który jeśli jest wykorzystywany w odpowiedni sposób – pozwala na finansowanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów odsetkowych. Nieumiejętne posługiwanie się elektronicznym kredytem bywa jednak źródłem poważnych problemów.

karta kredytowa

fot. flickr.com | aut. EP Technology

W zależności od wybranego banku i samego rodzaju karty, okres bezodsetkowy, jakim obejmuje się klienta prywatnego wynosi od 30 do nawet ok. 50 dni. Istnieje jednak realne ryzyko wśród osób, które nadmiernie przyzwyczajają się do korzystania z tego typu zadłużenia, a kiedy poziom miesięcznych wpływów na konto jest równy lub wyższy od poziomu kredytu – zaczynają się problemy.

Należy jednoznacznie ocenić, że karty kredytowe w okresie odsetkowym, to zdecydowanie jedna z najdroższych form kredytowania bieżących wydatków. Maksymalny poziom oprocentowania, a także koszty dodatkowe bywają źródłem tzw. spirali kredytowej.

Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu z tytułu karty kredytowej?

Banki na ogół chętnie współpracują z klientami, którzy pomimo swoich problemów finansowych, chcą negocjować warunki finansowania długu i informują przedstawicieli instytucji o aktualnym stanie portfela.

Kiedy dług nie jest jeszcze wysoki, dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana dotychczasowej karty kredytowej na tą o niższym poziomie oprocentowania w konkurencyjnym banku. Poza tym, banki coraz chętniej udzielają także atrakcyjnych warunków na początku współpracy z klientem, np. umarzając konieczność spłaty pierwszej płatności ratalnej. Zmiana karty to jednak rozwiązanie tymczasowe, które nie pozwoli wyeliminować podstawowego problemu, jakim jest rosnący dług. Osoby obciążone wysokim, pozornie nieosiągalnym poziomem kredytu powinny zdecydować się na bardziej radykalne rozwiązania.

Co zrobić, kiedy poziom zadłużenia nadal rośnie?

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i mają poważne trudności w uregulowaniu zobowiązania z tytułu karty kredytowej, mogą negocjować z bankiem formę samej spłaty.

Optymalnym wyjściem z tej sytuacji będzie zamiana długu z karty na tradycyjny kredyt gotówkowy lub ratalny. Warto zaznaczyć, że zmianę warunków finansowania na kredyt ratalny można podjąć samodzielnie, np. korzystając ze swojego rachunku elektronicznego. Na jeszcze niższe koszty długu mogą liczyć klienci, którzy poproszą bank o przeniesienie długu kartowego na kredyt konsumpcyjny (bank w takiej sytuacji może zawiesić kartę kredytową do czasu, aż kredytobiorca nie ureguluje płatności).

W zależności od warunków finansowych oraz samej instytucji finansowej, klient mimo wszystko nie powinien spodziewać się wypowiedzenia umowy, ponieważ i jemu i bankowi zależy na spłacie długu niezależnie od postaci. Ustalony z góry harmonogram pozwala także na znacznie lepszą organizację domowego portfela oraz szacowania pewnych wydarzeń.

Pułapka kredytowa: zobowiązanie z kilku kart kredytowych

Kredytobiorcy, którzy borykają się z licznymi zobowiązaniami z tytułu kilku kart kredytowych, powinny wynegocjować z bankiem konsolidację długu i jego zamianę na kredyt gotówkowych, tj. tak samo jak w przytoczonym przez nas wcześniej przykładzie.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy