Remont mieszkania z kredytu? Tak, to możliwe

Planujesz większy remont, ale nie masz na to odpowiednich środków? Zobacz, jak odświeżyć swój dom lub mieszkanie i nie spustoszyć przy tym swojego domowego budżetu.

mieszkanie

fot. flickr.com | aut. Canadian Pacific

Koszt zakupu farb, paneli i tapet możesz pokryć z własnej kieszeni, ale kiedy rachunek opiewa na kwotę kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu tys. złotych z pomocą przyjdzie bank.

Pytanie tylko – jaki kredyt będzie najlepszym rozwiązaniem? Przygotowaliśmy raport specjalny.

Klienci mogą wybierać między dwoma kredytami

1. Pożyczka konsumpcyjna, jeśli nie masz czasu na formalności

Kredyty konsumpcyjne, czyli gotówka o dowolnym przeznaczeniu może okazać się optymalnym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na czasie, a przy tym wartość całego remontu szacujesz na nie więcej niż kilkanaście tys. złotych.

Pamiętaj, że tego typu pożyczki są stosunkowo drogie w obsłudze, dlatego powinieneś dysponować pewnym budżetem awaryjnym lub zaplanować cały remont w taki sposób, aby w ciągu najbliższego roku lub dwóch zwrócić cały kapitał bankowi (pożyczki gotówkowe są na ogół o około 40 do 45% droższe od kredytów hipotecznych, o czym w dalszej części materiału).

Pożyczka gotówkowa to także dobre rozwiązanie, jeśli w domu zdarzyła się nagła awaria i nie masz czasu na załatwianie dodatkowych formalności z bankiem (decyzję o udzieleniu pożyczki gotówkowej otrzymasz najwyżej w ciągu kilku dni), np. jeśli doszło do zalania mieszkania lub kiedy awarii uległ kosztowny sprzęt AGD.

Tak zaciągniętym kredytem możesz sfinansować zakup materiałów, narzędzi lub obsługi ekipy remontowej – banki nie regulują, w jaki sposób zagospodarujesz te środki.

2. Kredyt zabezpieczony hipoteką, jeśli planujesz generalny remont

Pewnym rozwiązaniem na pokrycie kosztów remontu może okazać się pożyczka pod zastaw hipoteczny nieruchomości. Ze względu na satysfakcjonujące zabezpieczenie dla banku (mieszkanie lub dom) możesz liczyć na znacznie niższy poziom oprocentowania, tj. dzisiaj nawet na poziomie 6-10%, a przy tym wydłużony okres spłaty.

Z kredytu hipotecznego pokryjesz nawet największy remont o wartości kilkudziesięciu tys. złotych (uwaga: wniosek o kredy hipoteczny możesz złożyć dopiero powyżej wartości ok. 30 tys. złotych).

Pożyczka zabezpieczona nieruchomością ma jednak swoje wady – musisz liczyć się z udowodnieniem bankowi, że dysponujesz odpowiednią zdolnością kredytową, a przy tym lista formalności, które musisz spełnić bywa naprawdę obszerna.

Finansowania nie otrzymasz, jeśli dom lub mieszkanie, którym dysponujesz jest już obciążone hipoteką (pożyczkę na remont mieszkania mogłeś negocjować jeszcze zanim złożyłeś wniosek o sfinansowanie zakupu samej nieruchomości).

Mimo wszystko kredyt hipoteczny pozwala na optymalizację domowego budżetu – ostateczny koszt remontu będzie o blisko połowę tańszy, niż np. z pożyczki gotówkowej, a przy tym poziom rat możesz dopasować do swojej sytuacji finansowej i negocjować wraz z upływem czasu.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy