Sprawdziliśmy, czym różni się linia kredytowa od tradycyjnego kredytu

Osoby, które decydują się na pokrycie bieżących wydatków z kredytu, mają do wyboru przynajmniej kilka podstawowych produktów finansowych. Do ich dyspozycji są: karta kredytowa, kredyt gotówkowy lub konto z określonym limitem zadłużenia. Warto przed decyzją sprawdzić, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza.

karta kredytowa

fot. flickr.com | aut. Pure Metal Cards

Najczęściej wybieraną formą zadłużania się jest karta kredytowa. Wiele banków oferuje ją w pakiecie do konta. Najczęściej nie trzeba ponosić za nią żadnych dodatkowych opłat. Natomiast jest ona przydatna podczas płatności w sklepach czy też wybierania gotówki z bankomatu.

Karta kredytowa wygodna podczas codziennych zakupów

Często ma ona określony z góry limit wydatków, który narzuca konkretny bank. Jest on uzależniony od sytuacji finansowej klienta, czyli od jego dochodów. Wiadomo, że im lepsza sytuacja tym limit na karcie będzie wyższy. To łatwa forma kredytowania się na bieżące wydatki, jednak nie należy do najtańszych.

Karty kredytowe mają określone oprocentowanie pożyczek i zazwyczaj jest ono maksymalne. Oznacza to, że wynosi zazwyczaj równowartość czterokrotności stopy lombardowej. Zazwyczaj jednak wiele banków przez określony czas rezygnuje z naliczania odsetek, ale pod warunkiem, że cała pożyczona kwota znajdzie się z powrotem na karcie w określonym terminie.

Konto z limitem to korzystne rozwiązanie dla każdego

Konto z limitem na start pozwala klientom na zadłużanie się w rachunku bankowym. To częsta propozycja dla klientów banków, którzy posiadają już w nim rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy lub inny produkt finansowy. Może się również tak zdarzyć, że limit w koncie uzyska klient, który zakłada nowe konto.

Jedyny warunkiem w takim wypadku jest deklaracja, że co miesiąc będzie wpływa na ten rachunek wypłata. To również dobre rozwiązanie dla początkujących firm, które mają problem z uzyskaniem wsparcia finansowego z innych źródeł.

Kredyt gotówkowy szansą na podreperowanie miesięcznego budżetu

Często kredyt odnawialny, również ma przez bank narzucony odgórnie limit. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż kwota zadłużenia zmniejsza się automatycznie wraz z wpłatą pieniędzy na konto danej osoby. W porównaniu do karty kredytowej, konto z limitem gotówkowym ma niewielkie oprocentowanie, a odsetki są praktycznie nieodczuwalne przez korzystającego.

Kredyt gotówkowy jest zupełnie inną formą kredytowania niż limit w koncie czy karta kredytowa. Zanim się go uzyska trzeba złożyć do banku odpowiedni wniosek. Zazwyczaj w takich wypadkach instytucja finansowa sprawdza nasze dane w BIK. Bank musi również sprawdzić zdolność kredytową, a niekiedy także żąda przedstawienia zaświadczenia o dochodach.

Można też wybrać szybki kredyt gotówkowy, ale w związku z większym ryzykiem ponoszonym przez banki jest on droższy. Najczęściej w takim wypadku bank wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia oraz liczy wyższą prowizję. Wiele osób korzysta z kredytów gotówkowych kiedy to potrzebuje finansowego zastrzyku przed świętami lub na dopięcie budżetu domowego.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy