Student też może być właścicielem karty kredytowej. Przeczytaj, jakie warunki musi spełnić

Karta kredytowa sprzymierzeńcem studenta? Tak, to możliwe. Osoby, które nie skończyły 26. lub 30. roku życia i dysponują legitymacją uczelni wyższej mogą liczyć na preferencyjne warunki użytkowania karty kredytowej i korzystać z nawet 58-dniowego okresu bezodsetkowego.

karta kredytowa

fot. flickr.com | aut. Alberto Cerriteño

Banki w Polsce dobrze znają potrzeby polskich studentów i wiedzą, że możliwość skorzystania z 50- lub 58-dniowego okresu bezodsetkowego to rozwiązanie, które ułatwia im finansowanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych.

Jakie banki oferują studenckie karty kredytowe?

Wśród instytucji finansowych, które mają w swojej ofercie dedykowane studentom karty kredytowe są m.in.: Bank Pekao SA, Bank Millenium, a także PKO BP, ING Bak Śląski oraz mBank, Alior Sync, Citibank Handlowy, BZ WBK.

Ze względu na wyraźne cięcia Rady Polityki Pieniężnej większość kart kredytowych ma stosunkowo niski poziom oprocentowania, tj. na poziomie 12%.

Wybrane oferty:

  • Karta kredytowa BZ WBK: karta z limitem kredytowym do maksymalnie 20 tys. złotych; okres bezodsetkowy: 54 dni i oprocentowanie na poziomie 12%.
  • Karta kredytowa Vanquis Bank: karta z limitem do maksymalnie 10 tys. złotych, 56-dniowym okresem bezodsetkowym oraz oprocentowaniem 12%.

W zależności od oferty banku należy się spodziewać, że karty studencie to produkty zarezerowane wyłącznie dla osób, które są w wieku od 19. do 26. lub 30. roku życia (dot. m.in. karty kredytowej PKO BP).

Podstawowym warunkiem jej uzyskania jest legitymacja wydana przez uczelnię wyższą; w wielu bankach student będzie musiał także udokumentować swoją sytuację finansową, np. potwierdzając, że otrzymuje regularne wpływy na konto z tytułu świadczenia rodzicielskiego, stypendium lub pracy zawodowej.

Wybrane instytucje finansowe wydają karty kredytowe tylko tym studentom, którzy dostali się na studia II stopnia lub są na ostatnim roku I stopnia.

Ile kosztuje studencka karta kredytowa?

Koszty wydania oraz użytkowania studenckiej karty kredytowej są różne. Za standard należałoby przyjąć, że wszystkie są obciążone maksymalnym poziomem oprocentowania (w tej chwili 12%), ale w porównaniu do standardowych produktów oferowanych innym klientom pozwalają na skorzystanie z wielu zniżek, np. na książki, bilety do kina itd. (profil promocji i zniżek zakupowych jest na ogół inny niż ten obejmujące zwykłe karty kredytowe).

Należy przyjąć, że karta kredytowa to w skali roku koszt do około 50 złotych, a to o 50% mniej w porównaniu do innych tradycyjnych ofert (pierwsze 6 lub 12 miesięcy korzystania z karty jest na ogół bezpłatny).

Maksymalny poziom zadłużenia z tytułu studenckiej karty kredytowej sięga ok. 10 tys. złotych, ale zdarza się, że jest wyższy i wynosi nawet dwa razy tyle. Ostateczny limit to wynikowa zdolności kredytowej żaka oraz poziomu miesięcznych przychodów.

Większość kart, które pozostają w zasięgu studenta została objęta 54- lub 58-dniowym okresem bezodsetkowym.

Czy karta kredytowa jest rzeczywiście potrzebna studentowi?

Studenckie karty kredytowe ułatwiają finansowanie bieżących potrzeb żaków i utrzymanie płynności finansowej na odpowiednim poziomie. Karta kredytowa to także doskonały sposób na budowanie pozytywnej historii kredytowej w czasie i stawanie się bardziej wiarygodnym partnerem dla banku w kolejnych latach, np. kiedy po skończeniu studiów i podjęciu pracy zajdzie potrzeba sfinansowania zakupu domu lub mieszkania z pożyczki hipotecznej.

Poza tym plastikowy pieniądz bywa także godną alternatywą dla koszowych pożyczek pozabankowych, a obsługa zadłużenia do 50., 58. dnia jest w zasadzie bezpłatna.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy