Wkład własny do hipotek wzrośnie. Koniec tanich kredytów mieszkaniowych

Grudzień to już ostatni miesiąc, kiedy Polacy mogą składać wnioski o udzielenie kredytu hipotecznego na pokrycie 95% kosztów transakcyjnych zakupu nieruchomości. Od 1 stycznia 2015r. minimalny wkład własny do hipotek będzie wynosił już nie 5, a 10%.

50 złotych

fot. flickr.com | aut. Chris RubberDragon

20% wkładu własnego do hipotek już za kilka lat

Koniec 2014r. przynosi poważne zmiany dla przyszłych kredytobiorców. Za niespełna 30 dni, tj. od stycznia banki będą mogły pokryć maksymalnie 90% wartości zakupu domu lub mieszkania z kredytu. 10-procentowy wkład własny, który wchodzi z początkiem 2015r. to efekt zarządzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S z czerwca 2013r.

Zdaniem analityków zmiany wprowadzone przez KNF mogą być dotkliwe, bo chociaż Polacy mogą pochwalić się dzisiaj rekordową zdolnością kredytową (efekt niskiej inflacji, a o za tym idzie – niskich stóp procentowych RPP), to w kolejnych zmiana sytuacja może ulec wyraźnej zmianie.

Przypomnijmy, że kredytobiorcy, którzy planują wprowadzenie się do swojego m2 z kredytu hipotecznego już mają niewiele czasu.

W przyszłym roku minimalny wkład własny będzie wynosił 10%, w 2016r. – 15%, a w 2017r. – 20%. Hipoteki będą w zasięgu tylko tych Polaków, którzy będą mogli pochwalić się naprawdę stabilną sytuacją finansową.

Przykładowa kalkulacja:

Przy zakupie mieszkania o wartości 300,000 złotych (40-metrowe, 3-pokojowe mieszkanie w dużym 300-, 500-tysięcznym mieście w Polsce) kredytobiorca będzie musiał wnieść przynajmniej:

  • w 2015r.: 30,000 złotych,
  • w 2016r.: 45,000 złotych,
  • w 2017r.: 60,000 złotych.

Nie wszystkie banki czekają na 2017r.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie instytucje finansowe w Polsce oczekują na kolejne progi wynikające z tytułu Rekomendacji S KNF.

Już w tej chwili m.in. ING Bank Śląski oczekuje, że potencjalny kredytobiorca wniesie przynajmniej 20-procentowy wkład własny do kredytu hipotecznego. Takich przykładów na polskim rynku kredytowym jest przynajmniej kilka (od 10, 15 i 20%).

Kredyt na mieszkanie z MdM tak, ale nie w 2014r.

Kredytobiorcy, którzy starają się o dopłaty do kredytów hipotecznych z tytułu Mieszkanie dla Młodych powinni uzbroić się w cierpliwość – większość instytucji finansowych w Polsce nie przyjmuje już wniosków na 2014r.

W bankach można nadal składać dokumentację, ale z wnioskami o wsparcie kredytowe na rok 2015.

Warto przypomnieć, że program Mieszkanie dla Młodych został stworzony z myślą o osobach samotnych lub młodych małżeństwach, które do tej pory nie miały prawa własności do żadnej nieruchomości mieszkalnej.

Z dopłat kredytowych mogą skorzystać osoby w wieku do 35. roku życia, które są zainteresowane zakupem domu lub mieszkania wyłącznie z rynku pierwotnego (inaczej niż było to w przypadku programu Rodzina na Swoim).

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy