Zakup samochodu: wybór między kredytem gotówkowym i samochodowym nie jest łatwy

Klienci indywidualni, którzy nie chcą wydawać wszystkich swoich domowych oszczędności na pokrycie kosztów zakupu nowego auta, mogą zdecydować się na mało popularny leasing lub jeden z dwóch rodzajów kredytów: gotówkowy i samochodowy. Sprawdziliśmy, które rozwiązanie jest najbardziej optymalne.

VW Polo

fot. flickr.com | aut. Eurodubs .com

Leasing dla klientów indywidualnych – czy to dobre rozwiązanie?

Leasing jest produktem dedykowanym dla przedsiębiorców, dlatego banki i firmy dostosowują swoje oferty przede wszystkim z myślą o prywatnej działalności inwestycyjnej firm.

Chociaż nie ma żadnych podstaw prawnych, dla których klient indywidualny nie mógłby skorzystać z takiej formy finansowania, to pod względem optymalizacji kosztów – leasing wydaje się mało korzystny. To za sprawą opłat dodatkowych oraz wyższych oczekiwań wobec potencjalnego klienta detalicznego niż właściciela firmy. Poza tym, samochód sfinansowany przez leasingodawcę, nie pozostaje we własności klienta – leasing to pewna forma dzierżawy.

Kredyt samochodowy: na nowe auto i przy niskiej racie

Kredyty samochodowe są dedykowanymi produktami finansowymi, które pozwalają w całości pokryć koszt zakupu auta. To dobre rozwiązanie w szczególności dla osób, które zastanawiają się nad nowym egzemplarzem.

Co ważne – kredyt samochodowy może zostać zaciągnięty przez klienta nie tylko bezpośrednio w banku, ale i przez samego dealera. Ze względu na stałą współpracę, sprzedawcy nierzadko są w stanie wynegocjować znacznie lepsze warunki, np. pokrywając pierwszy koszt wykupienia polisy OC i AC oraz wiele pozostałych.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu samochodowego, warto mieć na uwadze, że instytucje finansowe w Polsce nie będą zainteresowane pokryciem kosztów auta używanego i starszego niż 1-3 lata. Osoby, które liczą się z zamiarem sfinansowania kilkuletniego egzemplarza, powinny skorzystać albo z leasingu indywidualnego, albo kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy: kiedy w grę wchodzi zakup kilkuletniego auta

Znacznie bardziej elastycznymi produktami finansowymi od kredytów samochodowych są kredyty gotówkowe. Bank nie określa, w jaki sposób klient ma zagospodarować pozyskany kapitał i ze względu na brak konieczności zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, formalności trwają znacznie krócej – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które znalazły już konkretny egzemplarz samochodu na rynku wtórny i szukają szybkiego finansowania.

Warto mieć jednak na uwadze, że kredyty gotówkowe są jednak znacznie droższe w obsłudze (oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych na ogół sięga maksymalnie dopuszczanego poziomu), a całe ryzyko, np. związane z ewentualnym ubezpieczeniem auta od zdarzeń losowych ponosi nowy właściciel.

Pewnym rozwiązaniem alternatywnym dla pokrycia kosztów zakupu auta są także linie kredytowe w ramach prowadzonego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, które przy podobnym poziomie kosztów, pozwalają na swobodne zarządzanie długiem (brak wyznaczonego harmonogramu), ale ich wartość bywa dość ograniczona.

Brak komentarzy »

No comments yet.

  • Partnerzy